|
|
|
McPhersonSentinel - McPherson, KS
  • Class 5A state tennis qualifiers

    • email print
  • SINGLES
    GARDNER EDGERTON
    1. Natalie Looney (10) Overland Park - St. Thomas Aquinas 19-4
    2. Nicole Jara (12) Overland Park - St. Thomas Aquinas 19-4
    3. Samantha Aleman (9) Gardner Edgerton 26-4
    4. Sophie McArthur (10) Shawnee Mission - Bishop Miege 14-10
    5. Kalyn Heyen (10) Shawnee Mission - Bishop Miege 7-16
    6. Chapril Stewart (11) Pittsburg 21-14
    NEWTON
    1. Maddie Schulte (11) Wichita - Kapaun Mt. Carmel 29-4
    2. Mel Mihelic (10) Andover 23-7
    3. Mariah Vargas (11) Arkansas City 24-10
    4. Amy Fugit (9) Andover Central 23-9
    5. Hillary Hicks (12) Wichita - Bishop Carroll 19-9
    6. Anne Von Seckendorf (11) Winfield 14-6
    SALINA SOUTH
    1. Shayla Roath (10) Hutchinson 18-5
    2. Susan Nguyen (11) Liberal 23-6
    3. Jordan Brown (11) Salina Central 24-10
    4. Megan Quinley (12) Salina South 11-7
    5. Laurel Michel (11) Salina Central 19-15
    6. Kylee Bonham (11) McPherson 6-3
    TOPEKA
     SEAMAN
    1. Amy Briggs (12) Lansing 23-4
    2. Lisa Grause (12) Topeka - Seaman 19-7
    3. Chloe Schellhorn (11) Topeka West 21-13
    4. Jessica Thompson (10) Tecumseh - Shawnee Heights 9-16
    5. Brett Fair (9) Topeka West 23-11
    6. Nicole Rissky (12) Tecumseh - Shawnee Heights 12-12
    -----
    DOUBLES
    GARDNER EDGERTON
    1. Lauren Huddlestun (9) & Adreanne Orlanes (10) Overland Park - St. Thomas Aquinas 19-9
    2. Meghan McMahon (12) & Hannah Crandall (12) Shawnee Mission - Bishop Miege 16-10
    3. Katie Krim (12) & Morgan Hicks (10) Overland Park - St. Thomas Aquinas 12-9
    4. Patty Purk (12) & Hannah Stewart (10) Shawnee Mission - Bishop Miege 2-5
    5. Emily Randolph (12) & Breanna Tendick (10) Bonner Springs 9-10
    6. Miranda Fields (12) & Lindsey Felshaw (11) Shawnee - Mill Valley 16-13
    NEWTON
    1. Courtney Dold (11) & Paige Lauer (9) Wichita - Bishop Carroll 20-3
    2. Anna Gunther (12) & Maddie Oxler (9) Wichita - Bishop Carroll 16-4
    3. Carmen Ramirez (11) & Johanna Ramirez (11) Andover Central 25-7
    4. Courtney Saia (9) & Janelle Headrick (9) Arkansas City 17-17
    5. Lindsey Weixelman (12) & Anna Le (12) Wichita - Kapaun Mt. Carmel 16-10
    6. Erin Clopine (12) & MacKenzie Lair (12) Andover 12-8
    SALINA SOUTH
    1. Casyn Buchman (11) & Kirsten Holle (10) McPherson 11-0
    2. Ashley DeTurk (11) & Kelsey Hauserman (11) Salina Central 32-1
    3. Abby Morris (12) & Gabby Briggs (9) Salina Central 31-3
    4. Ashley Allmon (12) & Katie Bomberger (12) McPherson 23-7
    5. Michelle Holland (12) & Emily Yoder (11) Hutchinson 19-6
    6. Jordyn Buntain (12) & Emily Goad (12) Great Bend 22-10
    TOPEKA
     SEAMAN
    1. Adrienne Hearrell (12) & Sarah Schneider (12) Topeka West 25-5
    2. Elizabeth Kresie (12) & Ashley Welch (12) Topeka West 24-9
    3. Ariana Domke (12) & Anisha Patel (12) Lansing 23-7
    4. Morgan Hines (12) & Kaitlyn Burton (11) Tecumseh - Shawnee Heights 18-9
    5. Katelyn Griffen (12) & Allison Dillon (12) Lansing 21-2
    6. Kaitliyn Gile (11) & Brooke Gutierrez (11) Emporia 11-16

        calendar