|
|
|
McPhersonSentinel - McPherson, KS
  • Bethany College honors class of 2013

  • On Sunday, Bethany College honored 116 students who earned bachelor of arts, bachelor of music, and bachelor of music education degrees from the college during the 2012-2013 academic year.
    • email print
      Comment
  • On Sunday, Bethany College honored 116 students who earned bachelor of arts, bachelor of music, and bachelor of music education degrees from the college during the 2012-2013 academic year.
    Summer, fall, interterm, and spring graduates participated in baccalaureate worship and commencement ceremonies on campus.
    The Rev. Brian Maas, bishop of the Nebraska Synod of the ELCA, preached during baccalaureate.
    “Living Lutheran is about being and honest and humble in the world,” he said. “Confront the world with questions and ask, what does this mean, what does this mean for me, and what do I mean for this?”
    During commencement, 2011 Teacher of Promise and graduate Olivia Fabrizus, WaKeeney, addressed her class.
    “We are young, but we are ready,” Fabrizius said. “Keep the values we’ve learned at Bethany. Speak, live, love,and keep our faith with integrity and truth.”
    Performing the special music were fellow seniors Nickolas Carlson, Lindsborg, piano, and Sarah Schaeffer, Centennial, Colo., viola.
    Special speakers were William Gusenius and John Hedeen, who received honorary degrees. Gusenius, an alumnus of the Bethany class of 1973 and the University of Kansas School of Law class of 1976, has practiced law in Lindsborg for more than 35 years. He has served on the Bethany College Board of Directors, the Endowment Trustees, and the Presidential Search committee and has served numerous other roles at the college and in the community.
    “It is my wish for the class to have found someone here who has inspired each of you to keep Bethany in your thoughts,” Gusenius said. He was given the Honorary Doctor of Laws, L.L.D.“It is my wish for the class to have found someone here who has inspired each of you to keep Bethany in your thoughts,” Gusenius said. He was given the Honorary Doctor of Laws, L.L.D.
    Hedeen, an alumnus of the Bethany class of 1966, earned his master’s in planning from Kansas State University in 1973 after serving two tours of Vietnam in the U.S. Navy. In addition to his career in real estate development, Hedeen has served the college for over 25 years as a member of the Bethany College Board of Directors and as a founding member of the Bethany College Trust.
    “I challenge myself and this class to continue to serve Bethany as it has served us,” said Hedeen. He was given the Honorary Doctor of Humane Letters, D.H.L.
    After conferring the degrees of 116 graduates, including 34 of whom earned honors, President Edward F. Leonard III thanked the class for their time at Bethany, drawing from Disney’s movie “Up.” “Like Ellie said to Carl, thanks for the adventure. Now go have a new one!”
    Page 2 of 4 - Graduates, their majors and their hometowns are as follows. Graduates earned Bachelor of Arts degrees unless noted as Bachelor of Music (B.M.) or Bachelor of Music Education (B.M.E.).
    Arizona:
    Phoenix: Brittany Leigh Lewis, elementary education teaching K-6, magna cum laude
    California:
    Hesperia: Andrea R. Werner, physical health and wellness: coaching, exercise science
    Modesto: Kalven Wilson Goreal, economics, finance
    Monrovia: Benjamin H. Gass, physical health and wellness: coaching
    Santa Maria: Tyler Steven Vogt, biology
    South Lake Tahoe: Gildardo Navarro-Robles, health and physical education teaching preK-12
    Tehachapi: Joshua Snider, criminal justice, psychology
    Temecula: James M. Bragg, sports management, cum laude
    Colorado:
    Arvada: Jason A. Mihalcin, contract major: chemistry, math, physics, magna cum laude; Lindsey Ann Pfenninger, criminal justice
    Aurora: Clayton Von Goggins, management, marketing: network marketing; Lindsey R. Dougal, biology
    Bennett: Tateme E. Babi-Clark, biology, magna cum laude
    Brighton: Danny Dodson, biology
    Centennial: Sarah Jeanne Schaeffer, instrumental music teaching preK-12, B.M.E.
    Colorado Springs: Kipp Alexander Keffel, social science teaching 6-12
    Denver: Nichole Gamberg, elementary education teaching K-6
    Littleton: Blake Alberta Hosey, management
    Longmont: Joseph Jedrzejewski^, Christian ministry: youth ministry, theatre and communication arts: communication, Swede Certificate in Leadership Achievement; Tyler Michael Maydew, finance, management, cum laude
    Loveland: Nicole Marie Felker, sports management, cum laude
    Strasburg: Ashley Ann Burch, criminal justice
    Westminster: Stephanie Marie Schell, elementary education teaching K-6
    Fort Collins: Jensen Trisula Wolff, mathematics
    Kansas:
    Admire: Alexandria Nicole DeLong, art teaching preK-12: ceramics, painting, summa cum laude
    Auburn: Anna L. Telthorst, psychology
    Belleville: Colton D. Grove, elementary education teaching K-6
    Beloit: Shelby Marie Broeckelman, biology, cum laude; Jessica René Hake, biology, magna cum laude
    Buffalo: Grace Luther, art teaching preK-12: drawing
    Burlington: Blake Higgins, criminal justice
    Chapman: Tamara Reneé Garner, chemistry
    Cherryvale: Roman Mario Lopez, criminal justice
    Clay Center: Dillon Steppe, sports management; Kyle Dean Allen, social science teaching
    Concordia: DeCelia Ann Fraser, elementary education teaching K-6, cum laude
    Ellinwood: Amy N. Klatt, biology, chemistry, cum laude
    Eureka: Kelsey Leigh Himes, studio art: sculpture; Monica Jeaneen Ashdown, pre-professional art therapy: painting, studio art: painting
    Falun: Michelle Lynn Pihl, studio art: drawing
    Garfield: Sarah Anne Peterson, English, magna cum laude
    Page 3 of 4 - Hugoton: Kelsi Pomeroy, biology, cum laude
    Hutchinson: James D. Vieyra, criminal justice
    Iola: Chelsea Kay Kenyon, music performance, B.M., vocal music teaching preK-12, B.M.E., cum laude
    Jamestown: Braden J. Bruntzel, instrumental music teaching preK-12, B.M.E.
    Junction City: Jeffery S. Childs Jr., criminal justice, cum laude; Brandon M. Martino, athletic training
    Larned: Emily Jane Bowen, English teaching 6-12, music, magna cum laude
    Lawrence: Brandon Lee Goodwin, elementary education teaching K-6; Rachel Lane Gardner, pre-professional art therapy: painting, ceramics
    Liberal: Briceida M. Ortega, criminal justice
    Lindsborg: Nickolas R. Carlson, music performance, B.M., summa cum laude with 4.0 Bethany grade point average; Thomas W. DeWitt, chemistry teaching 6-12; Danielle Nicole DuMars, marketing; Michael Aaron DuMars, economics, finance; Aubrie Leisil Ellis, psychology; Eric J. Hawk, sports management; Maggie Pihl, biology, summa cum laude; Joanna Ruth Roberts, music; Dorothy Jane Tubbs, contract major: general studies, summa cum laude; Tamara Worcester, elementary education teaching K-6
    Marquette: Samuel R. Klaassen, mathematics
    McPherson: Megan Elizabeth Gray, studio art: painting
    Meade: Bria Shay Rosenberry, accounting, business administration, finance, operations management
    Moscow: Shane Marlisa Valdez, health and physical education teaching preK-12, magna cum laude
    Moundridge: Marcy M. Erb, biology
    Newton: Zachary A. Downey, athletic training
    Olathe: Collin Edward Carlson, social science teaching 6-12, summa cum laude with Bethany 4.0 grade point average, member of the Honors Program; John H. Gandy, sports management, summa cum laude; William David Wiseman, physical health and wellness: coaching; psychology
    Osage City: Haydon Ray Parks, health and physical education teaching preK-12, cum laude
    Russell: Adam James Bradley Hutchison, biology, magna cum laude
    Salina: Courtney Billinger, criminal justice; Jessica Ann Francis, mathematics teaching 6-12, summa cum laude; Taylor D. Jakabosky, biology; Adam Glenn Weishaar, economics, finance, magna cum laude
    Smith Center: Alyssa Christine Cox, elementary education teaching K-6; Trenton J. Terrill, biology
    Towanda: Sabrina M. Scroggin, health and physical education teaching preK-12, summa cum laude with 4.0 Bethany grade point average, member of the Honors Program
    Valley Center: Shannon Reneé Meyer, criminal justice
    WaKeeney: Olivia Sharie Fabrizius, elementary education teaching K-6, magna cum laude; Kelsey Rae Heronemus, psychology
    Washington: Cortni Shae Decker, athletic training, magna cum laude
    Waterville: Samantha Lee Andersen, accounting, mathematics
    Wichita: Dwila Raylene Covey, criminal justice
    Massachusetts:
    Stoneham: Monica Chapman, physical health and wellness: coaching
    Minnesota:
    Mankato: Kyle C. Sohn, sports management
    Nebraska:
    Page 4 of 4 - Omaha: Courtney Kenny, studio art: drawing, summa cum laude
    Stratton: Lisa Gabrielle Faimon, elementary education teaching K-6, magna cum laude
    Taylor: Shelby Brown, elementary education teaching K-6
    Nevada:
    Las Vegas: Shannon Lee Singleton, chemistry
    Oklahoma:
    Carmen: Michelle Shindana Stebens, visual art administration: painting
    Midwest City: Taylor S. Geddis, sports management
    Oklahoma City: Arturo Roman Ruiz, health and physical education teaching preK-12
    Sand Springs: Allison Nicole Ruicker, biology
    Tulsa: Collin Dauntay Parks, criminal justice
    South Dakota:
    Yankton: Jordan Ann Lillie, sports management
    Texas:
    Arlington: Elizabeth Rose, management, marketing
    Baytown: Salvador Ramirez III, physical health and wellness: coaching
    Corinth: Zachary Scott Waggoner, history-political science
    Flower Mound: Amanda VanLoenen, health and physical education teaching preK-12, cum laude
    Houston: Ira D. Autrey Jr., management
    Lewisville: Jimmy Lee Beachum III, biology
    Skidmore: Darby House, physical health and wellness: coaching
    Spring: Samuel Nipe, criminal justice
    The Colony: Jon Austin Kaehn, biology
    Tyler: Alex Wade Fambrough, health and physical education teaching preK-12
    Washington:
    Connell: Morgan Joe Heiman, management
    Wisconsin:
    Washington Island: Timothy John Green, social science teaching 6-12
    Wyoming:
    Gillette: Ashley Elizabeth Conrad, athletic training, theatre and communication arts: communication, summa cum laude
    International:
    Parana, Brazil: Alex Milani Sandri, physical health and wellness: coaching, cum laude
    Ontario, Canada: Sahaj Jayanth, management
    Hamilton, New Zealand: Kane Olsen, sports management
    Belgrade, Serbia: Ilija Soc, sports management

        calendar