|
|
|
McPhersonSentinel - McPherson, KS
  • Viking boys thinclads finish fourth in home meet

  • The Smoky Valley boys track and field team was just two points from a third place finish Thursday at the Smoky Valley Invitational held at Bethany College’s Anderson Athletic Complex.
    • email print
      Comment
  • The Smoky Valley boys track and field team was just two points from a third place finish Thursday at the Smoky Valley Invitational held at Bethany College’s Anderson Athletic Complex.
    The Vikings finished with a team score of 64 behind a first place finish in the 3,200 meter run by Logan Windholz, who clocked in with a time of 11:15.22. Windholz also finished third in the 1,600 after finishing in 5:00.00.
    Mason Weiss and Clayton Couchman both had silver medals for Smoky Valley. Weiss’s came in the 300 hurdles (41.45), while Couchman was just two inches shy of a gold in the high jump with a height of 5 feet, 8 inches.
    Buhler handily won the 11-team competition with 92 points. Marion was second with 73, followed by Sacred Heart with 66.
    The highlight of the day for the Viking girls was the 4x800 meter relay team of Emily Deterding, Telea Peterson, Sophia Peterson and Allison Rose, who took first with a time of 10:41.14.
    Individually, Kate Deterding had a silver in the 400 dash, crossing the finish line in a time of 1:03.50.
    Southeast of Saline took the team title with 88 points, followed by Hutchinson Trinity (74), Marion (73.25), Buhler (61) and Scott Community (58).
    Smoky Valley was eighth out of 11 teams with 41 points.
    Results
    Smoky Valley
    Invitational
    Boys
    100m Dash — 4. Matt Guerrero, 11.78.
    200m Dash — 3. Matt Guerrero, 23.78.
    1,600m Run — 3. Logan Windholz, 5:00.00. 4. Clayton Couchman, 5:02.64.
    3,200m Run — 1. Logan Windholz, 11:15.22. 3. Isaac Peterson, 11:42.20.
    300m Hurdles — 2. Mason Weiss, 41.45.
    4x100m — 3. (Matt Guerrero, Mason Weiss, Benton Van Der Wege, Kaleb Rogers), 46.35.
    4x400m — 6. (Vins Berggren, Xifan Zhao, Tristan Donaldson, Kagen Bunning), 3:54.89.
    400m Sprint Medley —  6. (Magnus Peterson, Aaron Evans, Cody Hopkins, Gregg Elvin), 52.62 (J).
    High Jump — 2. Clayton Couchman, 5-8.
    Triple Jump — 6. Gregg Elvin, 37-2 1/2.
    Javelin — 4. Cody Hopkins, 154-9.
    Girls
    400m Dash — 2. Kate Deterding, 1:03.50. 5. Taylor Taini, 1:04.53.
    4x100m — 5. (Meredith Galloway, Kaylee James, Telea Peterson, Kate Deterding), 53.50.
    4x400m — 4. (Emily Deterding, Kate Deterding, Telea Peterson, Allison Rose), 4:21.25.
    4x800m — 1. (Emily Deterding, Telea Peterson, Sophia Peterson, Allison Rose), 10:41.14.
    400m Sprint Medley — 4. (Baily Bolden, Jenell Hulse, Paige Rome, Mary Linder), 1:01.06.
    High Jump — 4. Hannah Hattabaugh, 4-8.
    Triple Jump — 3. Emily Deterding, 33-1/2. 5. Kate Deterding, 32-5 3/4.
    Discus — 5. Baily Bolden, 92-9. 6. Hannah Hattabaugh, 90-9.

        calendar