|
|
|
McPhersonSentinel - McPherson, KS
  • Aqua Pups grab gold at Derby

  • The McPherson Aqua Pups may not have had any new Division II qualifiers Tuesday at Derby, but they had a number of gold medals and time drops during the meet.
    • email print
  • The McPherson Aqua Pups may not have had any new Division II qualifiers Tuesday at Derby, but they had a number of gold medals and time drops during the meet.
    Eric Gaeddert had a pair of first place finishes in the 15-18 boys division, grabbing gold in the 100-meter freestyle and 100 breaststroke, respectively. He also grabbed a silver medal in the 50 freestyle.
    In relays, the Aqua Pups had first place finishes from the girls 11-12 200 freestyle relay, the boys 11-12 freestyle, the boys 13-14 freestyle, the girls 11-12 medley, the boys 11-12 medley and the boys 13-14 medley.
    “Despite some adjustments, the relays still performed very well,” Aqua Pup coach Kyle Banman said.
    Individually, Banman noted a number of swimmers dropped at least 20 seconds off their previous best times. Silas Steinert had a 31 second drop in the boys 13-14 200 individual medley, while the biggest drop for the girls came from Cayenne Rye, who took off 33 seconds in the 8-and-under 50 breaststroke.
    The Aqua Pups are at El Dorado for a meet Tuesday, but will return home for a pair of meets to close out the home schedule at July 1 and 8.
    Results
    Derby Meet
    Girls
    8-and-under
    50 Freestyle — 1. Brunk, 57.99. 3. Obrien, 1:14.77. 4. Harger, 1:20.69. 5. Williams, 1:28.35. 6. Rye, 1:28.61. 8. Cooper, 1:34.64. 9. Soden, 1:51.03.
    50 Backstroke — 2. Rye, 1:19.97. 3. Obrien, 1:28.51. 4. Soden, 1:38.50. 5. Williams, 1:40.26. 6. Cooper, 1:42.64.
    50 Breaststroke — 2. Rye, 1:30.79. 3. Brunk, 1:59.96.
    200 Freestyle Relay —  2. Mcpherson A Relay (Rye, Cooper, Williams, Brunk), 5:42.99.
    9-10
    50 Freestyle — 2. Bailey, 45.65. 9. LeBlanc, 54.87. 10. Trost, 55.23. 11. Schneider, 55.54. 12. Charlesworth, 57.07. 13. Whorton, 58.50.
    100 Freestyle — 6. Whorton, 2:32.03.
    50 Backstroke — 1. Bailey, 56.29. 6. Trost, 1:09.34. 8. LeBlanc, 1:15.83. 9. Schneider, 1:27.03. 10. Whorton, 1:27.80.
    50 Butterfly — 3. Charlesworth, 1:18.56.
    50 Breaststroke — 3. Schneider, 1:04.74. 6. Charlesworth, 1:10.35. 8. LeBlanc, 1:16.26. 11. Trost, 1:21.88.
    200 Freestyle Relay — 4. McPherson B Relay (Whorton, Soden, Harger, Trost), 4:54.03.
    200 Medley Relay — 3. McPherson A Relay (Whorton, Schneider, Charlesworth, Bailey), 4:26.75. 5. McPherson B Relay (Williams, LeBlanc, Trost, Soden), 5:55.19.
    11-12
    50 Freestyle — 1. E. Duran, 36.79. 3. Metcalf, 38.34. 5. Williams, 43.59. 6. Epp, 44.24. 7. Moore, 45.81. 10. Hodge, 47.16. 12. G. Duran, 49.74.
    100 Freestyle — 2. Cutting, 1:35.27. 5. Epp, 1:45.18. 6. Moore, 1:48.12. 10. G. Duran, 1:57.19.
    50 Backstroke — 1. Williams, 51.04. 5. Epp, 58.71. 6. G. Duran, 59.31.
    50 Butterfly — 1. Metcalf, 40.93 (DIV. II). 3. E. Duran, 46.56. 4. Cutting, 51.38.
    50 Breaststroke — 1. Cutting, 54.03. 2. Hodge, 56.61. 3. Metcalf, 57.96. 7. Moore, 1:05.24.
    200 Individual Medley — 2. E. Duran, 3:40.72. 5. Hodge, 4:11.54. 6. Williams, 4:16.53.
    200 Freestyle Relay — 1. McPherson A Relay (Metcalf, Williams, Cutting, Duran), 2:35.35. 3. McPherson B Relay (Moore, Epp, Hodge, Duran), 3:09.22.
    200 Medley Relay — 1. McPherson A Relay (E. Duran, Williams, Metcalf, Moore), 3:08.51. 3. McPherson B Relay (G. Duran, Hodge, Cutting, Epp), 3:31.16.
    13-14
    50 Freestyle — 1. Cutting, 33.80 (DIV. II). 4. Gorman, 40.93. 5. Dunham, 44.46.
    100 Freestyle — 4. Gorman, 1:33.97. 5. Leaf, 1:40.24. 6. Dunham, 1:40.70.
    200 Freestyle — 2. Gorman, 3:32.25.
    100 Backstroke — 2. Cutting, 1:28.02 (DIV. II). 3. Leaf, 1:54.32. 4. Dunham, 2:00.53.
    100 Breaststroke — 3. Leaf, 2:38.49.
    200 Individual Medley — 1. Cutting, 3:01.34 (DIV. II).
    200 Freestyle Relay — 2. McPherson A Relay (Dunham, Leaf, Gorman, Cutting), 2:39.70.
    Page 2 of 2 - 200 Medley Relay — 3. McPherson A Relay (Leaf, Dunham, Cutting, Gorman), 3:06.02.
    15-18
    50 Freestyle — 1. Trost, 34.37 (DIV. II). 3. Starkel, 36.33. 5. Moore, 38.09. 8. Kunde, 41.79.
    100 Freestyle — 3. Trost, 1:17.15. 5. Moore, 1:23.92. 6. Kunde, 1:35.00.
    200 Freestyle — 3. Starkel, 3:05.86. 4. Moore, 3:08.85.
    100 Backstroke — 3. Trost, 1:38.29. 5. Kunde, 2:01.07.
    100 Breaststroke — 1. Starkel, 1:39.79 (DIV. II).
    200 Freestyle Relay — 2. McPherson A Relay (Starkel, Kunde, Moore, Trost), 2:26.29.
    200 Medley Relay — 2. McPherson A Relay (Trost, Starkel, Moore, Kunde), 2:52.07.
    Boys
    8-and-under
    50 Freestyle — 2. Whorton, 58.04. 3. Houston, 1:18.69.
    50 Backstroke — 3. Houston, 1:35.29.
    60 Breaststroke — 1. Houston, 1:47.07.
    9-10
    50 Freestyle — 3. Obrien, 50.38.
    100 Freestyle — 3. Obrien, 2:05.89.
    11-12
    50 Freestyle — 1. W. Powers, 33.30 (DIV II). 2. Vanderhoof, 43.06. 3. Houston, 43.96. 7. Gorman, 57.83.
    100 Freestyle — 1. W. Powers, 1:13.90 (DIV. II). 2. M. Powers, 1:22.32 (DIV. II). 4. Houston, 1:41.20. 7. Gorman, 2:12.56.
    50 Backstroke — 1. M. Powers, 47.85. 2. Houston, 48.90. 3. Vanderhoof, 50.36.
    50 Breaststroke — 1. W. Powers, 46.87 (DIV. II). 2. Vanderhoof, 55.70. 3. M. Powers, 58.73. 5. Gorman, 1:01.78.
    200 Freestyle Relay — 1. McPherson A Relay (M. Powers, Gorman, Houston, W. Powers), 2:51.69.
    200 Medley Relay — 1. McPherson A Relay (Houston, Vanderhoof, W. Powers, M. Powers), 3:01.19.
    13-14
    50 Freestyle — 2. Soukup, 33.47 (DIV. II). 3. Duran, 33.48 (DIV. II). 4. Reiman, 34.86. 5. VanGoethem, 35.21. 6. LeBlanc, 38.78. 7. Simon Steinert, 41.52. 9. Stafford, 44.60.
    100 Freestyle — 2. Soukup, 1:16.50. 3. Reiman, 1:18.36. 4. Duran, 1:22.14. 5. Silas Steinert, 1:24.28. 5. LeBlanc, 1:32.14. 8. Simon Steinert, 1:41.63. 10. Stafford, 1:44.65.
    200 Freestyle — 2. Silas Steiner, 3:06.55. 3. Harger, 3:12.70. 5. Houston, 3:52.54.
    400 Freestyle — 1. Houston, 8:07.22.
    100 Backstroke — 2. Harger, 1:40.52.
    100 Butterfly — 2. Houston, 2:09.85.
    100 Breaststroke — 1. Soukup, 1:39.90 (DIV. II). 2. VanGoethem, 1:40.16 (DIV. II). 3. Harger, 1:44.42. 5. Duran, 1:54.67. 6. LeBlanc, 1:56.97. 7. Stafford, 2:01.10. 8. Reiman, 2:02.80. 9. Simon Steinert, 2:13.69.
    200 Individual Medley — 1. VanGoethem, 3:26.99. 2. Silas Steinert, 3:33.27.
    200 Freestyle Relay —  1. McPherson A Relay (Soukup, Silas Steinert, VanGoethem, Duran), 2:14.03. 3. McPherson B Relay (Simon Steinert, Reiman, LeBlanc, Harger), 2:40.92.
    200 Medley Relay — 1. McPherson A Relay (Duran, Harger, Silas Steinert, Soukup), 2:49.79. 3. McPherson B Relay (LeBlanc, Stafford, Houston, Simon Steinert), 3:15.37.
    15-18
    50 Freestyle — 2. Gaeddert, 28.19 (DIV. II).
    100 Freestyle — 1. Gaeddert, 1:04.27 (DIV. II).
    100 Breaststroke — 1. Gaeddert, 1:30.98.
      • calendar