|
|
|
McPhersonSentinel - McPherson, KS
  • Aqua Pups race past Twin River

  • The McPherson Aqua Pups closed out their home schedule Tuesday with a sterling performance from all age groups in a dual with the Twin River Swim Club.
    • email print
  • The McPherson Aqua Pups closed out their home schedule Tuesday with a sterling performance from all age groups in a dual with the Twin River Swim Club.
    “We definitely ended the ‘regular season’ on a high note, the kids should be feeling really good heading into League Finals this weekend,” Aqua Pup coach Kyle Banman said. “With this being our last home meet of the season, I just want to say a yet another huge thanks to all the kids, the parents, volunteers and officials, as well as the Water Park and staff for making these possible. And an extra special thanks to our meet referee, Kerry Gillis, and his kids/swimmers Ryan and Lenae, who have all been driving in from Salina to help us out.”
    Four swimmers earned Division II qualifying times Tuesday at the McPherson Water Park, with Kellsie Corrigan earning her DII stripes in the 50 backstroke in a second place finish. She also took first in the 50 freestyle and second in the 100 free.
    Others earning DII times were Marissa Pearcy, Rece Reiman and Amanda Starkel.
    The McPherson girls swept the top three spots in the  11-12 50-meter backstroke, as Hailey Cutting took first by about three-tenths of a second over Hope Williams and Zoe Vontz.
    Notable time drops came from Reiman, who cut over 28 seconds in the boys’ 13-14 400 freestyle to finish fourth with a time of 6:36.05. McKynlee Stecklein dropped 24.5 seconds in the 50 backstroke.
    Just about every swimmer in the pool Tuesday for McPherson had a notable performance.
    “That's the fantastic problem we have with swimming,” Banman said, “there is just so many great things that these kids do every single week. It's hard to recognize them all, but we appreciate every single one of them and the hard work they put in.”
    McPherson won the dual by a score of 369-310.
    Results
    Dual vs. Twin River Swim Club
    Girls
    8-and-under
    50 Freestyle — 1. Rye, 1:08.26.4. Williams, 1:27.68. 5. Pickerell, 1:29.35. 6. Cooper, 1:33.51. 7. Soden, 1:39.14. 8. Horn, 1:51.75.
    100 Freestyle — 1. Rye, 3:06.87. 2. Williams, 3:11.30. 3. Pickerell, 3:22.96. 4. Cooper, 3:59.10.
    50 Backstroke — 1. Soden, 1:22.75. 2. Williams, 1:23.78. 4. Pickerell, 1:37.18. 6. Cooper, 1:58.25. 7. Horn, 2:47.42.
    50 Breaststroke — 1. Rye, 1:22.44. 3. Soden, 2:19.43.
    200 Freestyle Relay — 1. McPherson A (Williams, Pickerell, Horn, Rye), 6:40.28.
    9-10
    50 Freestyle — 1. Bailey, 45.87. 2. Schneider, 49.54. 4. Aden, 50.44. 5. LeBlanc, 57.02. 6. Trost, 58.51. 7. Wells, 59.83. 8. Reynolds, 1:23.52.
    100 Freestyle —  1. Pearcy, 1:26.60 (Div. I). 3. Schneider, 1:59.71. 4. Charlesworth, 2:16.06. 5. LeBlanc, 2:19.99. 6. Herrman, 2:43.89. 7. Stecklein, 3:01.55.
    50 Backstroke — 1. Aden, 1:01.37. 3. Whorton, 1:08.56. 4. LeBlanc, 1:08.70. 5. Wells, 1:14.29. 6. Stecklein, 1:19.02. 7. Herrman, 1:40.37.
    50 Butterfly — 2. Pearcy, 49.25 (Div. II). 3. Cutting, 46.07.
    50 Breaststroke — 2. Pearcy, 59.57. 3. Schneider, 1:00.03. 5. Bailey, 1:00.63. 6. Charlesworth, 1:10.13. 7. Herrman, 1:12.18. 8. Whorton, 1:14.03. 9. Steckline, 1:28.55.
    200 Individual Medley — 2. Bailey, 4:24.03. 4. Trost, 5:33.17. 5. Whorton, 5:52.82.
    200 Freestyle Relay — 1. McPherson A Relay (Schneider, Aden, LeBlanc, Bailey), 3:30.20. 2. McPherson B Relay (Charlesworth, Whorton, Wells, Trost), 3:53.67. 3. McPherson C Relay (Stecklein, Cooper, Soden, Herrman), 5:30.89.
    Page 2 of 3 - 200 Medley Relay — 1. McPherson A Relay (Whorton, Schneider, Bailey, Aden), 4:09.88. 2. McPherson B Relay (Charlesworth, LeBlanc, Trost, Wells), 4:31.46. 3. McPherson C Relay (Cooper, Herrman, Stecklein, Pickerell), 6:30.53.
    11-12
    50 Freestyle — 1. Duran, 33.89 (Div. II). 4. Vontz, 45.25. 6. Moore, 47.10.
    100 Freestyle — 3. Duran, 1:51.83.
    50 Backstroke — 3. Metcalf, 44.21. 4. Duran, 44.60. 6. Vontz, 49.44. 7. Williams, 50.12. 8. Duran, 54.68. 10. Moore, 1:05.41.
    50 Butterfly — 1. Metcalf, 40.79 (Div. II). 3. Cutting, 46.07.
    50 Breaststroke — 1. Cutting, 51.59. 2. Williams, 51.93. 3. Vontz, 54.56. 9. Duran, 1:00.86. 10. Moore, 1:06.86.
    200 Individual Medley — 3. Duran, 3:32.87. 4. Cutting, 3:44.94. 5. Metcalf, 3:51.46. 6. Williams, 4:11.83.
    200 Medley Relay — 1. McPherson A Relay (Duran, Cutting, Metcalf, Pearcy), 2:56.44. 3. McPherson B Relay (Williams, Duran, Vontz, Moore), 3:36.82.
    13-14
    50 Freestyle — 1. Corrigan, 32.75 (Div. II). 2. Hubbard, 35.10. 4. Leaf, 35.50. 6. Gorman, 38.14. 10. Fortner,  42.26. 12. Dunham, 44.09. 13. Gillis, 46.47.
    100 Freestyle — 2. Corrigan, 1:17.86. 3. Hubbard, 1:22.44. 5. Leaf, 1:26.46. 7. Gorman, 1:29.03. 10. Dunham, 1:41.85. 11. Gillis, 1:45.19.
    200 Freestyle — 2. Hubbard, 3:16.54. 4. Fortner, 3:37.43.
    400 Freestyle — 1. Cutting, 5:26.41.
    100 Backstroke — 1. Cutting, 1:26.92 (Div. II). 2. Corrigan, 1:30.46 (Div. II). 3. Leaf, 1;41.93. 6. Dunham, 2:07.53.
    100 Butterfly — 3. Fortner, 1:57.07.
    100 Breaststroke — 1. Cutting, 1:34.28 (Div. II). 3. Gorman, 1:46.20. 6. Gillis, 2:08.94.
    200 Freestyle Relay — 1. McPherson A Relay (Corrigan, Hubbard, Leaf, Cutting), 2:18.20.
    200 Medley Relay — 1. McPherson A Relay (Leaf, Cutting, Corrigan, Hubbard), 2:46.83.
    15-18
    50 Freestyle — 1. Wurm, 31.35 (Div. II). 2. Trost, 32.99 (Div. II). 5. Starkel, 34.93 (Div. II). 7. Stecklein, 38.44. 10. Tolbert, 42.49.
    100 Freestyle — 1. Wurm, 1:15.27. 2. Trost, 1:16.22. 6. Kunde, 1:33.79. 7. Stecklein, 1:40.15. 9. Tolbert, 1:41.13.
    200 Freestyle — 2. Wurm, 2:45.89. 3. Moore, 3:13.27. 4. Kunde, 3:31.84.
    400 Freestyle — 2. Kunde, 7:59.34.
    100 Backstroke — 3. Moore, 1:51.41.
    100 Buttefly — 2. Starkel, 1:44.42.
    100 Breaststroke — 1. Starkel, 1:38.50 (Div. II). 4. Moore, 2:00.76. 6. Stecklein, 2:08.33.
    200 Individual Medley — 2. Trost, 3:28.99.
    200 Freestyle Relay — McPherson A Relay (Trost, Moore, Starkel, Wurm), 2:20.91. 4. McPherson B Relay (Gorman, Kunde, Tolbert, Stecklein), 2:45.04.
    200 Medley Relay — 2. McPherson A Relay (Trost, Starkel, Moore, Wurm), 2:47.09. 4. McPherson B Relay (Tolbert, Stecklein, Fortner, Kunde), 3:36.28.
    Boys
    8-and-under
    50 Freestyle — 2. Knudten, 1:08.20.
    100 Freestyle — 1. Whorton, 2:04.76. 4. Reynolds, 3:17.88.
    100 Freestyle — 1. Whorton, 2:04.76. 4. Reynolds, 3:17.88.
    50 Backstroke — 3. Knudten, 1:32.93.
    50 Breaststroke — 1. Whorton, 1:17.61. 2. Knudten, 1:36.13.
    9-10
    50 Freestyle — 1. Knudten, 49.91. 2. Wurm, 50.75. 6. Gillis, 55.33. 8. Hubbard, 1:01.35.
    50 Backstroke — 1. Gills, 1:01.78. 4. Hubbard, 1:18.88.
    50 Buttefly — 1. Wurm, 1:10.93.
    50 Breasstroke — 2. Knudten, 1:11.88. 3. Gillis, 1:13.81. 6. Hubbard, 1:27.94. 7. Wurm, 1:29.09.
    200 Freestyle Relay — 1. McPherson A Relay (Gillis, Hubbard, Knudten, Wurm), 3:32.10.
    200 Medley Relay — 1. McPherson A Relay (Knudten, Wurm, Gillis, Hubbard), 4:37.88.
    11-12
    50 Freestyle — 1. VanGoethem, 32.78 (Div. I). 3. M. Powers, 36.20 (Div. II). 6. White, 42.35. 9. Stecklein, 51.34. 11. Gorman, 56.91.
    100 Freestyle — 1. VanGoethem, 1:18.09 (Div. II). 3. M. Powers, 1:22.68. 7. Handlin, 1:54.53. 8. Gorman, 2:18.58.
    50 Backstroke — 1. W. Powers, 39.13 (Div. I). 2. VanGoethem, 42.51 (Div. II). 3. Vanderhoof, 52.09. 4. White, 54.66. 7. Stecklein, 1:03.47.
    50 Butterfly — 1. W. Powers, 38.88 (Div. II). 4. Handlin, 1:20.55.
    50 Breaststroke — 2. Vanderhoof, 54.10. 3. M. Powers, 57.23. 4. White, 58.29. 6. Gorman, 1:08.16.
    200 Individual Medley — 1. W. Powers, 3:11.22 (Div. II). 3. Vanderhoof, 4:27.69. 4. Stecklein, 5:28.99.
    200 Freestyle Relay — 1. McPherson A Relay (VanGoethem, Vanderhoof, M. Powers, W. Powers), 2:24.01. 3. McPherson B Relay (Stecklein, Gorman, Handlin, White), 3:27.08.
    200 Medley Relay — 1. McPherson A Relay (W. Powers, Vanderhoof, M. Powers, VanGoethem), 2:53.92. 4. McPherson B Relay (Stecklein, Gorman, Handlin, White), 4:17.05.
    Page 3 of 3 - 13-14
    50 Freestyle — 1. Soukup, 31.03 (Div. II). 2. Duran, 31.53 (Div. II). 3. VanGoethem, 32.67 (Div. II). 4. Reiman, 33.51 (Div. II). 6. Hopkins, 38.69. 7. Simon Steinert, 39.50. 9. Morgan, 42.18. 10. Stafford, 43.75.
    100 Freestyle — 2. Soukup, 1:15.75. 3. Duran, 1:18.01. 4. Silas Steinert, 1:23.18. 5. Simon Steinert, 1:37.22.
    200 Freestyle — 1. Steinert, 3:07.08. 2. LeBlanc, 3:16.11.
    400 Freestyle — 2. VanGoethem, 6:17.59. 3. Slias Steinert, 6:30.44. 4. Reiman, 6:36.05.
    100 Backstroke — 1. LeBlanc, 1:50.01. 3. Morgan, 2:21.71.
    100 Breaststroke — 1. Soukup, 1:35.60 (Div. II). 2. Hopkins, 1:41.08 (Div. II). 3. VanGoethem, 1:42.68 (Div. II). 5. Duran, 1:51.28. 6. Stafford, 2:00.78. 7. Simon Steinert, 2:11.59.
    200 Individual Medley — 2. Hopkins, 4:00.69.
    200 Freestyle Relay — 1. McPherson A Relay (Silas Steinert, Lawrence, VanGoethem, Reiman), 2:19.78. 3. McPherson B Relay (Hopkins, Morgan, Simon Steinert, LeBlanc), 2:46.07.
    200 Medley Relay — 2. McPherson A Relay (Reiman, Hopkins, Silas Steinert, Soukup), 2:54.09. 3. McPherson B Relay (LeBlanc, Stafford, Simon Steinert, Lawrence), 3:31.09.
    15-18
    50 Freestyle — 5. Chapman, 33.08. 6. Owens, 34.62.
    100 Freestyle — 5. Chapman, 1:24.93.
    100 Buttefly — 3. Owens, 1:37.39.
    100 Breaststroke — 2. Owens, 1:52.15. 3. Chapman, 2:11.41.
    200 Freestyle Relay — 2. McPherson A Relay (Soukup, Owens, Chapman, Duran), 2:12.43.
    200 Medley Relay — 2. McPherson B Relay (Chapman, VanGoethem, Owens, Duran), 2:46.64.
    Contact Chris Swick by email at cswick@mcphersonsentinel.com and follow him on Twitter @SwickSentinel.com.
      • calendar