The Salina Journal released its Area All-League volleyball teams last Saturday, with McPherson County making its presence felt throughout all classifications.

McPherson High School had five members on the AVCTL Division III list, Inman High School had four on the Heart of America list, Moundridge High School had three in the HOA, Elyria Christian School had two in the Wheat State League, Canton-Galva High School and Little River High School each had one in the WSL, and Smoky Valley High School had one in the Central Kansas League.

AVCTL DIVISION III

First team

Elle Barrett, sr. McPherson; Faith Kretzer, jr., Buhler; Jaycee Burghart, jr., McPherson; Jessie Nibarger, jr., Circle; Sydney Scanlon, sr., El Dorado; Andrea Sweat, so., McPherson; Shelby Reeder, so., Circle.

Player of the Year: Elle Barrett, McPherson.

Coach of the Year: Christy Doile, McPherson.

Second team

Jadyn Jackson, fr., Augusta; Maddie Livingston, jr., Augusta; Carly Clennan, so., El Dorado; Cassie Cooks, so., McPherson; Lexee Hughey, so., El Dorado; Olivia Phillips, jr., Winfield; Michaela Bowers, jr., McPherson.

Honorable mention

Maggie McLean, jr., Buhler; Brennan Patty, sr., Circle; Ally Gladow, sr., Buhler; Camron Perry, sr., Circle; Hannah Engelland, sr., Buhler; Mackenzie Kirk, jr., Augusta; Taylor Byerly, sr., Winfield; Kylie McDaniel, sr., Augusta; Mallory Cowman, so., Circle; Channing Kimble, sr., El Dorado; Isabella Hunt, sr., Winfield.

CENTRAL KANSAS

First team

Kailey Jo Ince, sr., Hesston; Remyngton Green, sr. Nickerson; Alaina Dunlavy, sr., Hesston; Brianna Bradshaw, sr., Kingman; Sydney Bangert, sr., Kingman; Tara Davis, sr., Nickerson; Bailey Bangert, sr., Kingman; Madyson Beckett, jr., Halstead.

Second team

Mia Loganbill, sr., Hesston; Cyra Kelley, so., Nickerson; Sophie Mader, sr., Nickerson; Kierson Maydew, jr., Pratt; Rylie Schilling, jr., Hesston; Abby Sechrist, sr., Hillsboro; Daphne Williams, sr., Halstead; Kristina Head, so., Lyons.

Honorable mention

Grace DeWeese, sr., Kingman; Sarah Jost, sr., Hillsboro; Mattie Glover, sr., Larned; Abbie Yutzy, sr., Haven; Talby Duerksen, so., Hesston; Josie Engel, fr., Halstead; Joanna Lockwood, sr., Hoisington; Alexa Smith, jr., Kingman; Haven Sjogren, jr., Smoky Valley; Skylar Eidson, jr., Nickerson; Makenzie Baird, sr., Pratt; Daci Stover, so., Lyons.

HEART OF AMERICA

First team

Kassie Sneath, sr., Inman; Kourtney Hansen, sr., Marion; Sage Westerfield, sr., Remington; Sydney Hilliard, sr., Sedgwick; Grace Thompson, so., Sedgwick; Bailey Zerger, sr., Sedgwick; Elizabeth Zrubek, sr., Hutchinson Trinity.

Second team

Tacey Kaiser, sr., Bennington; Jalyn Froese, sr., Inman; Jessi Lewman, sr., Marion; Camille Schweizer, sr., Sterling; Kyndal Brening, sr., Trinity.

Honorable mention

Clara Eldridge, sr., Berean Academy; Macy Dewitt, jr., Inman; MaKayla Michael, sr., Inman; Allison Molleker, sr., Marion; Ellen Durst, jr., Moundridge; Bethany Stucky, sr., Moundridge; Keira Sebrant, jr., Moundridge; Kylie Charles, sr., Sedgwick; Raegan Mantz, sr., Sterling; Paige Dechant, jr., Trinity; Leah Bentley, fr., Trinity.

WHEAT STATE

First team

Eden Hiebert, sr., Goessel; Leah Booton, sr., Goessel; Holly Brockmeier, so., Rural Vista; Savanna Wuest, jr., Goessel; Kayla Webb, jr., Solomon; Brittney Hiebert, sr., Goessel; Carrie Roe, fr., Herington; Melanie Renken, sr., Little River; Hannah Riedy, so., Rural Vista; Lauren Campuzano, jr., Rural Vista; Maddison Robinson, sr., Solomon; Ashley Nightengale, sr., Canton-Galva.

Coach of the Year: Crysta Guhr, Goessel.

Honorable mention

Bailey Unruh, sr., Elyria Christian; Christin Vetter, sr., Elyria Christian; Kate Basore, sr., Centre; McKenzie Shippy, jr., Herington; Cierra Nolte, jr., Goessel; Haley Tiernan, jr., Solomon.