In the span of eight days the McPherson Aqua Pups competed in three meets.

The Aqua Pups are off to a busy start to the summer, competing in two events in Derby and one home event in McPherson.

Here are the results according to McPherson Aqua Pups head coach Kyle Banman.

Summer Sizzler

Matthew Burger picked up his first ever district qualifier with a 41.00 in the 50 freestyle.

Kierstan Trost went 3 for 3 on district times in the 100 backstroke, 200 individual medley, and 50 freestyle.

Hazel Wuertz went 4 for 4 on best times and top finishes of B-Division fifth and sixth on 50 backstroke and 50 freestyle respectively.

Ethan Burger cut a massive 19.86 off his 200 IM, and also took B-Division fifth on 100 breastroke.

Jordan Vanderhoof had a pair of nice drops on 100 backstroke and 50 freestyle.

McPherson Tri-Meet

Matthew Burger dropped another 1.24 on his 50 free district time.  He also placed first in all three of his events (9-10 boys).

Maya Charlesworth hit13-14 girls District cuts on both the 50 free and the 100 breast, taking first in the latter.

Eli Farley posted the championship qualifier on 50 free and district on the 100 free and the 50 breast.  He won the 11-12 boys 50 and 100 free, and took second on 50 breast.

Hayden Farley hit districts on the 50 free and the 100 breast, winning both of those 13-14 boys events plus the 100 free.

Silas Steinert scored a district cut on the 50 free, placing second in the event.  He won the 15 and over 200 free and 400 free.

Kierstan Trost went 3 for 3 on the 15 and over district cuts - 50 free, 100 free, and 400 free. She won the 100 and 400 free.

Rhys Vanderhoof also went 3 for 3 on district cuts and 15 and over boys first place finishes - 50 free, 100 fly, and 100 breast.

Cody Achilles won the 100 free, and placed second on the 15 and over boys 200 free and 400 free.

Logan Ediger took a pair of third-place finishes in the 15 and over boys 200 free and 100 breast.

Brayden Beckman won all three of his eight and under boys events, 50 free, back, and breast.

Hannah Brubaker had a massive 20.85 drop on her 50 free.

Ethan Burger cut again on his 100 breast, and placed second in the event.

McKenzie Dammann cut time in all three of her events, and took second on the 9-10 girls 50 back.

Jordan Dammann took second in the 13-14 boys 100 free and third in the 50 free.

Pollux Morris had a pair of second-place finishes in the 9-10 boys 50 free and 50 back.

Riley Gard won a pair of her 9-10 girls events, the 50 back and 100 free.

Taylor Hafenstine had a whopping 15.24 drop on her 50 breast and another 7.32 cut on 50 free.

Gracy Hubbard went sub 40 for the first time on her long course 50 free with 3.01 drop, she also cut 4.25 on 50 back.

Hayden Eveland swam her first ever long course meet and gritted out a pair of 50 fly swims, once individually and once on a medley relay.

Luke Lockhart swam his first long course meet and had a pair of 11-12 boys third place finishes on the 11-12 boys 50 free and 50 back.

Danae Paine took the top spot on the 9-10 girls 50 fly and took third on the 50 free and 50 breast.

Logan Heskett took first on the 9-10 boys 100 free with a massive 38.96 drop.

Aurelia Potter went 3 for 3 on best times in her events, including a solid 10.94 cut on 50 back.

Bennett Rank competed in his first long course meet, and had a top finish of third on the 9-10 boys 50 back.

Layla Rank went 3 for 3 on best times including 9.87 off on 50 free and 15.11 on 100 free.

Claire Schmidt won the 11-12 girls 50 breast.

Taylin Thompson won the eight and under girls 50 back and 50 breast.

Taytum Thompson cut a solid 7.8 on her 50 free.

Jordan Vanderhoof took first on the girls 13-14 100 fly, and placed second on the 100 free.

Tyler Vincent in a return to Aqua Pups swimming had a pair of great cuts - 2.16 off on 50 free, and 8.16 on 100 free.

Adyson Wiens had a nice 7.09 cut on 50 breast and took second in the 11-12 girls 100 free.

Caly Williams cut a solid 10.03 off her 50 breast.

Clarea Williams won the 11-12 girls 100 breast, took second on 50 fly, and third on 50 free.

Clay Wilson took a whopping 11.7 off his 100 free, placing second in the 11-12 boys group.  

Payton Wilson matched her brother’s 11.7 drop, but this one on the eight and under girls 50 free placing second.

Hazel Wuertz won the 11-12 girls 200 IM and took second on 50 breast.

Emmy Yeakel-Becker competed in her first ever long course meet, and had a high finish of second on the eight and under girls 50 back.

Little Apple Invitational

Adyson Wiens had a very solid all around meet going 6 for 6 on best times in her events throughout the weekend. She had a phenomenal 31.2 drop on her 200 free. She also took on the 200 IM for the first time.

Jordan Vanderhoof also put up 100 percent best times, including a very solid 3.64 drop on the 100 free.

Brayden Bekman tackled the 100 free for the first time.

Luke Lockhart cut 2.12 off his 50 free.